середу, 3 грудня 2014 р.

Розробка уроків з теми:
«Основні класи неорганічних сполук. Кислоти»
8 клас



Урок 16
Тема уроку: Кислоти, їх склад, назви, класифікація.

Мета уроку: вивчити новий клас неорганічних речовин — кислоти. Сформувати вміння вирізнити їх серед інших речовин, визначати валент­ність кислотних залишків, класифікувати за складом та  вмістом Оксигену в кислот­ному залишку.
Наочність: таблиця “Склад і назви кислот. Валентність кислотних залишків”, зразки кислот: хлоридна, сульфатна, нітратна, ортофосфатна.

Тип уроку: поглиблення знань, вивчення нового матеріалу
Форми роботи: виконання тестових завдань, читання формул кислот уголос, демонстрації зразків кислот, робота з підручником, робота з опорним конспектом.
                                                       Хід уроку:

Організація класу.
Тестовий контроль знань

Т-1
1.         Серед запропонованих формул: MgO, S03, Р205, К20, С02, Si02      переважають: а) основні; б) кислотні оксиди.
2.         За нормальних умов вода: а) газ; б) тверда речовина; в) рідина.
3.         З якими із вказаних речовин реагує вода: а) К; б) Си; в) Na20; г) РЬО? Напишіть можливі рівняння реакцій.
4.         Знайдіть формули оксидів, яким відповідають:

Назви:                                         Формули:
   Плюмбуму (II) оксид                                SO2, SO3
   Купруму (II) оксид                                   Cu2O, CuO
   Сульфуру(IV) оксид                                 PbO2, PbO
    Карбон (II) оксид
5. Якій кількості речовини відповідає карбон (IV) оксид масою 22 г:
а) 0,5 моль; б) 0,05 моль; в) 1 моль?

Т-2
1.         Серед запропонованих формул: Lі20, NО2, СІ207, ВаО, С02, N205 переважають формули: а) основних; б) кислотних оксидів.
2.         Вода кипить, переходячи в газоподібний стан, при температурі:
а) 200°С; б) 150°С; в) 100°С.
3.         З якими із вказаних речовин реагує вода: Аg20, Lі20, Ва, Nі? Напишіть можливі рівняння реакцій.
4.         Знайдіть формули оксидів, яким відповідають назви:
                                               Назви:               Формули:
а)                   нітроген (V) оксид         МgО, СгО
б)                  силіцій (IV) оксид         Сг203; N0
в)                  хром (III) оксид             SіО2,  N205
г)                   магній оксид
5.               Яка маса кальцій оксиду кількістю речовини 0,2 моль: а) 10 г; б) 5,6 г;
в) 11,2 г?
 Робота в парах. Учні обмінюються зошитами, відповіді перевіряють за поданими на екрані.
Вивчення нового матеріалу.
Учитель: Які кислоти ви знаєте із повсякденного життя?

Кислоти — складні речовини. Це поширені в природі сполуки, які на­дають харчовим продуктам кислого смаку: оцтова, щавелева, лимонна, яблучна, молочна. Це група органічних кислот. Ви ж вивчаєте — неор­ганічні кислоти.
Демонстрації.  Зразки кислот
а)    Хлоридна — складова частина шлункового соку. Для кращого трав­лення, в аптеках продають під назвою “солянка”.
б)    Сульфатна — випадає з дощем, якщо атмосфера забруднена сульфур (VI) оксидом (“кислий дощ”).
в)    Нітратна — подібно до сульфатної, випадає у вигляді “кислого дощу”.
г)    Ортофосфатна.
їх формули: НСІ, Н2S04, НN03, Н3Р04.
Завдання.
         Прочитайте формули уголос.
        Що спільне у складі молекул цих кислот?
         Чим відрізняються за складом молекул ці кислоти?
         Як можна сформулювати визначення кислот?
 Фізкультхвилинка - активізація біологічно активних точок.
 Робота з підручником.
За таблицею 3, 5 стор. 54 розглянути, які неорганічні кислоти є, крім вищеназваних. Прочитайте їх назви і формули. Класифікувати кислоти, за кількістю атомів Гідрогену, наявністю або відсутністю атомів Оксигену. (усно)
 Складання схеми на дошці використовуючи методику «навчання в русі» ( по класу розвішені формули кислот,знайти відповідну, прикріпити на дошку до загальної схеми, називаючи її)

  Закріплення вивченого матеріалу




  Які речовини називають кислотами?
  Що таке кислотний залишок?
  Як визначити валентність кислотного залишку?
  За якими ознаками класифікують кислоти?
  Як поділяють кислоти за вмістом Оксигену в кислотному залишку?
  Як поділяють кислоти за кількістю атомів Гідрогену?
  Для того щоб зрозуміти, як розміщуються атоми в молекулах кислот,          будуємо їхні структурні формули (будування структурних формул кислот)
   Рефлексія
Метод «Мікрофон»
   Домашнє завдання.Вивчити  §8, Підготувати карточки з формулами кислот
 В.Р.      Підготувати міні-проект «Поширення кислот у природі

»



                                                        Урок 17.
Тема уроку: Фізичні та імічні властивості кислот. Поняття про ряд активності металів. Лабораторний дослід 1. Дія розчинів кислот на індикатори.
Мета уроку : закріпити знання про кислоти,  вивчити фізичні та хімічні властивості: а) дію кислот на індикатори; б) взаємодію з металами; в) взаємодію з основними оксидами. Розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей кислот.
Унаочнені засоби: на столах в учнів: мідь, цинк, магній, розчини хлоридної та сульфатної кислот, купрум (II) оксид, розчини лакмусу та метилоранжу, фенолфталеїну, пробірки. Правила техніки безпеки.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Форми роботи: виконання експерименту, спостереження, аналіз, висновки.
Організація класу.
             Інструктаж з техніки безпеки.
            Мотивація навчальної діяльності.
Метою уроку є вивчити хімічні властивості кислот, сформувати вміння і навички в проведенні хімічного експерименту, в спостереженні ознак реакцій, в аналізі перебігу хімічної реакції та зробити висновки.
Вивчення хімічних властивостей кислот:
1)        дія кислот на індикатори;
2)          взаємодія кислот з металами. Поняття про витискувальний ряд металів;
3)         взаємодія з основними оксидами.
Експериментальні дослідження проводити за вказівкою вчителя.
          Вивчення хімічних властивостей кислот.
Експеримент Лабораторний дослід 1
Поставте у штатив для пробірок шість чистих пробірок. У три з них налийте розчину хлоридної кислоти об'ємом по 1 мл, у три інші — приблизно стільки ж розчину сульфатної кислоти.
Додайте почергово в кожну кислоту по кілька крапель: лакмусу, метил­оранжу, фенолфталеїну.  На підставі спостережень заповнюємо таблицю


Метиловий оранжевий
Лакмус
Фенолфталеїн
нейтральний
оранжевий
фіолетовий
безбарвний
HCl
червоний
рожевий
безбарвний
H2 SO4
червоний
рожевий
безбарвний
Зробити висновок
 Учитель. Практичне застосування даного досліду можна використати при покупці мяса, молока. Як же за допомогою індикаторного папірця визначити, чи свіже м'ясо чи не почало скисати молоко? (свіжий м'ясний сік має слабо кислу реакцію; якщо реакція нейтральна або лужна, краще обрати продукт у іншого продавця.Якщо індикатор показує кисле середовище – молоко почало скисати).
Демонстрація взаємодії кислот з металами
4.2. У


Для експерименту в три пробірки наливаємо хлоридну кислоту; у першу додаємо шматочок мідного дроту, у другу-гранули цинку, у третю магнієву стружку. Спостарігаємо.
Проблемне запитання. Чому мідь не реагує з розчинами кислот?
Робота з підручником. Знайдіть відповідь на сторінці 59 підручника. Поясніть чому магній і цинк реагують з кислотами, а мідь — ні.
Розглядаємо таблицю «Ряд активності металів»
Записуємо рівняння реакцій продемонстрованих експериментально
Фізкультхвилинка- перевірка знань назв кислот.
Картки учні розкладають на парті, учитель називає кислоту, учень міняючи руки піднімає їх вгору по черзі. Показ по основності кислот, піднявшись із за парти, потягнувшись до сонця, за вмістом оксигенй міняємо положення рук.
Демонстрація взаємодії кислот з оксидами  металів.

 Насипте на дно двох пробірок чорного порошку купрум (II) оксиду. В одну долийте розчину хлоридної кислоти, в другу — сульфатної. Якщо реакція не відбувається — легко нагрійте кожну з пробірок.
Спостереження запишіть рівнянням реакції.
         Які хімічні властивості кислот ви вивчили?
         Як змінюється забарвлення індикаторів у кислотах?
         Які метали реагують з розчинами кислот?
         Як реагують кислоти з основними оксидами?
Поглиблення знань, розвязування задач і вправ
Вправа 7,  у підручнику сторінка 61
        Задача. На цинк масою 26 г подіяли розчином хлоридної кислоти до повного розчинення металу. Яка маса утвореної солі? Який об’єм водню виділився?
         Релаксація
Доповніть речення  ПОПС – формули
П – позиція «Я вважаю, що….»
О –пояснення «Тому, що….»
П – приклад « Я можу це довести на прикладі…..»
С – наслідок «Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що…..»
       Домашнє завдання.Вивчити  §9, стор. 61 вправа 8


                                         Урок 18.
Тема уроку: Хлоридна кислота. Лабораторний дослід 2. Взаємодія хлоридної кислоти з металами.
Мета уроку: закріпити знання про хімічні властивості кислот на прик­ладі хлоридної кислоти. Навчитися якісно визначати хлоридну кислоту та її солі.
Наочність: таблиця “Застосування хлоридної кислоти”. Правила тех­ніки безпеки.
На столах в учнів: розчини хлоридної і сульфатної кислот, натрій хло­риду, аргентум нітрату; гранули цинку, порошок міді, магнію, пробірки, предметне скло, тримачі.
На демонстраційному столі: все, що в учнів і: сухий натрій хлорид, концентрована сульфатна кислота, купрум (II) оксид.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Форми роботи: виконання експерименту, спостереження, аналіз, висновки, робота з підручником, самостійна робота.
Хід уроку:
Організація класу.
 Інструктаж з техніки безпеки.
Мотивація навчальної діяльності.
На основі знань про хімічні властивості кислот, ви конкретизуєте свої знання про хлоридну кислоту, сформуєте вміння і навички в проведенні експерименту, навчитеся спостерігати. На сьогоднішньому уроці ви навчитеся якісно вирізняти хлоридну кислоту серед інших кислот, озна­йомитеся з лабораторним способом добування хлоридної кислоти. На основі пророблених дослідів і спостережень, зробите висновки і узагаль­нення. Робота з кислотами вимагає дотримання правил безпеки, уваги й акуратності.
Засвоєння знань, умінь, навичок.
Робота в групах.Учні отримують експериментальні завдання на карточках різного кольору (кольротерапія)
Перша група
Підтвердіть експериментально, що розчин хлоридної кислоти змінює забарвлення індикаторів. Які речовини називають індикаторами?
Друга група.
Дослідіть, як взаємодіє хлоридна кислота з цинком та міддю. Поясніть спостереження. Напишіть рівняння реакцій.(Під час виступу групи всі оформляють у зошитах  лабораторний дослід)
Третя група
 Доведіть експериментально, що хлоридна кислота взаємодіє з купрум (II) оксидом. Поясніть спостереження. Напишіть рівняння реакцій.
Питання до експериментів
         Які властивості хлоридної кислоти ви спостерігали?
               Як пояснити те, що хлоридна кислота реагує з цинком і не реагує
з міддю?
         Чи відносяться ці властивості хлоридної кислоти до загальних властивостей кислот?
Учні з груп демонструють досліди, пояснюють їх, записують хімічні реакції, інші групи записують в зошит результати.
         Чи проявляє хлоридна кислота специфічні властивості?
Щоб відповісти на останнє питання звернемося до експерименту.
        Налийте у пробірку (обережно!) хлоридної кислоти об’ємом 1 мл. Додайте кілька крапель розчину аргентум нітрату.
Що спостерігаєте?
         Чи розчиняється утворений осад у кислотах?
Доливаємо сульфатної кислоти. Осад не розчиняється.
   У пробірку наливаємо розчину натрій хлориду об’ємом 1 мл. До­дайте кілька крапель аргентум нітрату.
        Чому випав такий самий осад?

         Який висновок можна зробити, порівнюючи ці дві реакції?

Висновок.  Аргентум нітрат є реактивом на хлоридну кислоту та її солі.
Такі реакції називають якісними.
      Демонстрація фрагменту фільму « Соляна кислота в суспільному господарстві»
 Складання схеми «Застосування HCl»
        Фізкультхвилинка «Вправи для очей з тринажером»
        Закріплення знань.
Вправа біля дошки «Сніжний ком» Здійснити перетворення
стор. 66, Вправа 4.
С амостійна робота в зошиті.
Картка самоконтролю знань з теми “Хімічні властивості хлоридної кислоти


Завдання. Напишіть рівняння взаємодії хлоридної кислоти з речовинами, запропонованими в схемі (де це можливо).
Зразок відповідей для самоперевірки яку здійснюють учні в парі.
1.      Са(ОН)2 + 2НСІ = СаСІ2 + 2Н20
2.       Si02 + НСІ *
3.       Fе203 + 6НСІ = 2FеСІ3 + ЗН20
4.       СаС03 + 2НСІ = СаСІ2 + С02 + Н20
5.       Мg(ОН)2 + 2НСІ = МgСІ2 + 2Н20
6.       Нg+ НСІ *
7.       Na20 + 2НСІ = 2NaСІ + Н20
8.       АgN03 + НСІ = АgСІ + НNO3
9.       ВаО + 2НСІ = ВаСІ2 + Н20
10.       Мg + 2НСІ = МgСІ2 + Н2
1.        NaОН + НСІ = NаСІ + Н20
2.        Лакмус і метилоранж — червоніють.
(Оцінюється 8 балами)
Хімічнтй диктант
Учитель називає кислоту – учень записує формулу, учитель демонструє формулу кислоти – учень записує назву. (оцінюється 3 балами)
Рефлексія
Оцініть свою роботу на уроці починаючи з речення «Я заслуговую оцінку………

 Домашнє завдання. Вивчити §10. Добути реакцією обміну і реакцією заміщення  1варіант –барій хлорид, 2 варіант – ферум два хлорид, 3 варіант -алюміній хлорид.Індивідуадьне завдання: підготувати презентацію «Використання кислот».



                                                             Урок 19.
Тема уроку: Типи хімічних реакцій. Реакції заміщення й обміну.Заходи безпеки під час роботи з кислотами.Використання кислот.
Мета уроку: продовжити формування знань про класифікацію хімічних реакцій. Закріпити знання про реакції заміщення й обміну, вміти розрізняти серед інших типів реакцій, читати їх. Повторити ПТБ під час роботи з кислотами; ознайомити учнів з галузями використання кислот.
Обладнання і реактиви: на столах в учнів: розчин купрум (II) суль­фату, сульфатної кислоти, барій хлориду, залізні цвяхи прив’язані до нитки, штатив з пробірками.
Такий самий набір на демонстраційному столі, крім цього: порошок магнію, розчин хлоридної кислоти, подрібнений кальцій карбонат.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: індивідуальне опитування, хімічний диктант, де­монстрації, лабораторні досліди.
Хід уроку:
Організація класу.
Перевірка вивченого матеріалу.
Завдання учням, що працюють біля дошки:
Допишіть та поставте коефіцієнти в рівняннях реакцій  До якого типу вони належать?
І           варіант                        II варіант
а)    Hg + 02 = ?;                   а) Сг + ? = СгСІ3;
б)    КСЮ3 = КСІ + 02;        б) Н20 + С02 = Н2С03;
в)    ?  + СІ2 = АІСІ3.            в) (NH4) С03 = NH3 + Н20 + С02.

Ill варіант                                          IV варіант
а)    Na + 02 = Na202;                        а) AI + ? = АІ203;
б)    Fe(OH)3 = Fe203 + Н20;            б) К + S = ?;
в)    Ад + S = ?.                                в) NaN03 = NaN02 + 02.
Поки учні виконують завдання біля дошки, учні за партами працюють самостійно,
 учні почергово зачитують рівняння, роблять висновки про тип реакцій, дають визначення.
 Вивчення нового матеріалу.
На попередніх  уроках  ми писали рівняння реакцій інших типів. Реакції сполучення і розкладу ви вивчили й навчилися їх розпіз­навати між собою. Завдання сьогоднішнього уроку — проаналізувати хімічні властивості кислот, дати визнчення реакціям заміщення та обміну, удосконалити вміння їх писати.
Повторення правил ТБ під час роботи з  кислотами.
Демонстрація дослідів
Дослід 1. Налийте в пробірку розчину купрум (II) сульфату об'ємом 2,5-3 мл. Опустіть у розчин прив’язаний до нитки залізний цвях. Поставте на кілька хвилин. (Поки відбувається реакція демонструємо дослід).
Дослід 2. Насипаємо у пробірку порошок магнію. Доливаємо розчину хлоридної кислоти об’ємом 1,5-2 мл. Що спостерігаєте? А тепер, подивіться на залізний цвях у вашому досліді. Що спостерігаєте?
      Актуалізація знань.
         Які речовини вступають у реакцію в першому і другому дослідах? (Проста і складна).
         Які ознаки свідчать, що реакції відбулися? (Зміна забарвлення, виділення газу).
То ж записуємо та  розглянемо  схеми реакції.
І.    Fе + СиS04 = FеS04 + Си;        II. Мg + 2НСІ = МgСІ2 + Н2;
                   заміщає                             заміщає
Учні самостійно дають визначення реакцій заміщення, порівнюють із визначенням у підручнику.
Щодо реакцій між металами і кислотами, слід знати, що ……..?
Щоб вивчити реакції обміну, вдамося знову до експерименту.
 Демонстрація досліду.
  Налийте у пробірку розчину сульфатної кислоти об’ємом 1 мл. Долийте стільки ж розчину барій хлориду.
         Що спостерігаєте?
         Які речовини вступили в реакцію?
         Що є ознакою проходження цієї реакції?
Запис реакції.
Н2S04 + ВаСІ2 - ВаS04 + 2НСІ
         Користуючись таблицею”Розчинності», визначте, яка речовина ви­пала в осад? (ВаS04, ставиться стрілка, що означає осад).
Демонстрація
Насипаємо у пробірку порошку крейди (кальцій карбонату). Доливаємо розчину хлоридної кислоти об’ємом 1,5-2 мл.
Що спостерігаєте? Пояснюємо реакцію.
СаС03 + 2НСІ = СаСІ2 + Н2С03
Пропонуємо учням самостійно дати визначення реакцій обміну, порівнюють із визначенням у підручнику.
Фізкультхвилинка
Дихальні вправи.
Напишіть рівняння реакцій між такими речовинами, визначте тип хімічної реакції:
А) натрій оксид і сульфатна кислота
Б) цинк оксид і нітратна кислота
В)алюмінієм і хлоридною кислотою
Г)кальцієм і сульфідною кислотою
Ми з вами вивчили кислоти, про деякі знаємо де застосовуються. Де?  З ширшим застосуванням кислот нас познайомить учень з парезентацією.
(перегляд презентації, запис у зошиті основних моментів)
Рефлексія
Стратегія «Рюкзак»
Вирушаючи в похід, ми беремо із собою необхідні речі. Закінчуючи сьогоднішній урок, ми теж повинні зібрати рюкзак, щоб узяти в дорогу знання, вміння – рецепти досягнення успіху. Отже збираємо рюкзак із теми «Кислоти»

Домашне завдання.  Вивчити опорний конспект у зошиті, повторити параграфи 8-10